George Greig - Manager Profile

Full Name: George Greig
Oct 13th, 1936 to Apr 30th, 1938

Most Appearances Top Scorers
1. Duncan Hutchison - 58
2. Dave Skelligan - 56
3. Dave Collington - 49
4. James MacFarlane - 36
5. Tommy Adamson - 32
6. Bobby Yorke - 31
7. George Nicolson - 29
8. Willie Watson - 28
9. Tom Clerkson - 26
10. John Boland - 25
1. Duncan Hutchison - 30
2. Arthur Milne - 17
3. Tom Clerkson - 11
4. Dave Skelligan - 11
5. Neil Paterson - 9
6. Albert Robertson - 9
7. John Boland - 7
8. Willie Rumbles - 7
9. Alec King - 5
10. Donny Reid - 4

First Match In Charge: Saturday, October 17th, 1936 vs. Cowdenbeath (3-5)

Last Match In Charge: Friday, April 29th, 1938 vs. East Fife (0-7)

Total Players Used: 55

Biggest Win(s)
Nov 20th, 1937 6 - 1 vs. East Stirlingshire, League (Division Two)
Nov 14th, 1936 5 - 0 vs. Forfar Athletic, League (Division Two)

Heaviest Defeat(s)
Apr 29th, 1938 0 - 7 vs. East Fife, League (Division Two)
Apr 16th, 1937 2 - 9 vs. Stenhousemuir, League (Division Two)

Overall Record

Games Won Drawn Lost For Against GD
60 17 11 32 126 178 -52
(28.3%) (18.3%) (53.3%)

At Home

Games Won Drawn Lost For Against GD
29 11 6 12 70 71 -1
(37.9%) (20.7%) (41.4%)

A local tobacconist, Councillor and Bailie, Greig became a director at Tannadice when he joined up with former Dundee director William McIntosh to step in and save the Club from extinction in February 1934, providing funding to meet United's debts.

After a slow recovery both on and off the park, United's debts began to rise once more in 1936, and Greig offered to underwrite these debts again, but only in return for the other directors resigning, thereby allowing him to run the club as a one-man operation.

Despite having had no experience of professional football either as a player or as an administrator, Greig became manager/director when Jimmy Brownlie was dismissed in October 1936.

He remained in charge of team affairs for eighteen months, when he then sold his shareholding to a new board of directors in April 1938, leaving behind both the Manager and Director roles, but remained a trustee of the club until his death.